Stomatologická poradňa

Máte otázky ohľadom zubných implantátov, bielenia zubov, fazetov či zubných mostíkov?

Preštudovali ste si našu stránku, ale aj tak ste sa nedozvedeli odpoveď na vašu otázku?

 

Napíšte nám do našej stomatologickej poradne a my sa budeme snažiť odpovedať čo najskôr.

Ak by ste chceli viac informácií objednajte sa na bezplatnú konzultáciu.

FAQ

  • Zubné korunky - ktorý druh/typ je najvhodnejší?

    Rozoznávame zubné metalokeramické korunky (kovokeramické), čistokeramické (E-max) a zirkónové korunky. Metalokeramické korunky sú v súčasnej dobe už na ústupe, pretože sú o čosi menej estetické ako spomínané ďalšie dve a tiež vo väčšej miere pri nich nastáva vyštiepenie keramiky, ktorá je napálená na povrchu kovovej konštrukcie. E-max korunky sú veľmi estetické, používajú sa najmä na predné zuby. Mostíky sa z tohto materiálu nezhotovujú. Zirkónové korunky, buď anatomické – čiže zhotovené len zo zirkónu (zirkóniumoxid), alebo vrstvené, čiže na zirkón je ešte napálená keramika, čím sa dosahujú vyššie estetické nároky, hlavne pri predných zuboch. Z tohto materiálu sa zhotovujú aj sólokorunky, aj mostíky. E-max a zirkón sú materiály, z ktorých sa zhotovujú prevažne keramické korunky v súčasnosti, lebo spĺňajú aj estetické aj mechanické nároky na zhotovenie prirodzenej náhrady zuba.

  • Je nosenie zubnej korunky bolestivé?

    Absolútne nie. Ak je keramická korunka správne zhotovená a nasadená, tak to pacient vníma ako vlastný zub.

  • Aké komplikácie môžu nastať pri zubných implantátoch?

    Komplikácie môžu byť mechanické alebo biologické. Pod pojmom mechanické rozumieme nejaké mechanické zlyhanie materiálu ako napríklad odštiepenie keramiky z korunky, povolenie fixačnej skrutky, prasknutie fixačnej skrutky (veľmi zriedkavé). Toto všetko sa dá vyriešiť relatívne jednoducho. Opraviť korunku, dotiahnutie skrutky, výmena skrutky.

    Biologické komplikácie rozoznávame skoré a neskoré. Skoré znamená, že organizmus vylúči implantát (telo ho neprijme) do pár týždňov po zavedení implantátu. To sa však stáva veľmi zriedkavo. Neskoré biologické komplikácie sú najčastejšie a je to zápal ďasna a neskôr aj kosti v tesnej blízkosti implantátu (pri krčku implantátu). Ide o bakteriálny zápal. Baktérie sa množia v povlaku, ktorý sa nám usádza na všetkom tuhom, čo máme v ústach. Na zuboch, mostíkoch, korunkách, implantátoch, aj na snímateľných protézach. To zamená, že sa potrebujeme pravidelne zbavovať baktérií – čiže povlaku. A sme zase pri PRAVIDELNOM a PRECÍZNOM čistení zubov a implantátov. Najmä krčok korunky nasadenej na implantáte treba dokonale čistiť každý deň. Hlavná pomôcka na precízne čistenie implantátov je superfloss. Lebo predchádzanie problémov je najlepšie a najefektívnejšie.

  • Ako sa správne starať o zubný mostík?

    Zubný mostík, ako všetko v medicíne a v celom živote má svoje prípadné komplikácie. Najčastejšou komplikáciou po rokoch funkcie mostíka je zubný kaz na pilierových (nosných) zuboch. Kaz najčastejšie vzniká na krčku pilierového zuba. Aby sme predišli kazu, musíme krčok držať v čistote. Pri čistení mostíkov použijeme bežnú kefku – rovnakú ako na ostatné zuby, ďalej medzizubnú kefku. Dôležitý je správny priemer medzizubnej kefky, aby bolo čistenie čo najúčinnejšie. Na záver použijeme superfloss, čím dočistíme priestor pod mostíkom a zase spomínané krčky pilierových zubov. Bežnú kefku používame dvakrát denne, medzizubnú kefku a superfloss stačí jedenkrát za deň.

  • Aký je rozdiel medzi kovokeramickým a zirkónovým mostíkom?

    Rozdiel je v materiále. Pri kovokeramickom mostíku je základ kovový, najčastejšie z chromkobaltu, na povrchu je keramika. Pri zirkónovom mostíku je základ zo zirkónu a na povrchu je zase keramika. Zirkón je estetickejší (vyzerá prirodzenejšie), nealergizuje, neoxiduje (nesfarbuje priľahlé ďasno) na rozdiel od kovokeramiky.

  • Aký je rozdiel medzi zubným implantátom a mostíkom?

    Mostík je ukotvený na vedľajších zuboch, čiže je potrebné tieto zuby obrúsiť. Pri implantáte do vedľajších zubov vôbec nezasahujeme, je to samonosná konštrukcia.

  • Pre akú vekovú skupinu sú vhodné zubné implantáty?

    Zubný implantát je možné najskôr zaviesť po ukončení skeletálneho (kostného) rastu. U dievčat je to trochu skôr, u chlapcov trochu neskôr. Horná veková hranica neexistuje.

  • Ako často je potrebné chodiť na preventívnu prehliadku?

    Deti 1 x za 6 mesiacov, dospelí 1x ročne.

  • Je dôležité pravidelné používanie medzizubných kefiek a dentálnej nite?

    Áno, je potrebné použiť tieto pomôcky aspoň 1x denne do každého medzizubného priestoru. Medzi zubami sa nám tvorí povlak plný baktérii, rovnako ako na iných miestach. Ak ho každý deň neodstránime, baktérie spôsobia nové kazy a zápal ďasna. Medzizubné kazy sú najčastejšie kazy u dospelých ľudí.

  • Ako často je potrebné chodiť ku dentálnej hygieničke?

    Je to individuálne. Záleží na tom, ako veľmi sa vám tvorí zubný kameň, a či máte parodontitídu. Niektorým ľuďom sa málo tvorí zubný kameň, stačí 1x ročne. Tým, ktorým sa viacej tvoria nánosy zubného kameňa, cca 1x za 6 mesiacov. U ľudí, ktorí majú rozvinutú parodontitídu 1x za 3-4 mesiace.

Iba jeden zo štyroch ľudí
je spokojný so svojím úsmevom
a nič by na ňom nemenil